برات، چک و سفته چیست و چه تفاوت‌هایی با هم دارند؟

با برات، چک و سفته در زندگی روزمره امروزی عملیات‌های زیادی انجام می‌شود. اما برای انجام این عملیات‌ها دانستن تفاوت بین آن‌ها از الزامات است. 

فرق بین این سه کلمه کاربردی را می‌دانید؟ کاربرد هر کدام را چطور؟ 

در ادامه به معنا این کلمات، تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها می‌پردازیم. پس با ما همراه باشید.

چک

چک به معنای برگه‌ای با ارزش مالی است. می‌توانید از چک برای همین زمان یا زمان آینده استفاده کنید. کسی که چک را دریافت می‌کند، در تاریخ مشخص شده‌ای به بانک مراجه می‌کند تا چک را نقد کند. اگر مبلغ نوشته شده بر روی چک در حساب موجود نباشد، با واژه چک برگشتی که حتما آن را شنیده‌اید، مواجه می‌شود.

برای چک کشیدن امضا شما به آن اعتبار می‌بخشد. چک امروزه به یکی از پرکاربردترین عملیات‌های بانکی تبدیل شده است که مطمئنا با آن آشنایی دارید. برای دریافت دسته چک، کافیست به بانک رفته و درخواست بدهید. 

صدور چک باعث کاهش جابجایی اسکناس و کاهش حجم پول نقد در گردش بازار می‌گردد. همچنین از هزینه چاپ اسکناس و …جلوگیری می‌کند.

دسته چک

دسته چک

 سفته

بدون شک عبارت سفته‌ات رو میزارم اجرا را یک بار شنیده‌اید. اما سفته چیست؟

اگر کارمند هستید، احتمالا با نام سفته به خوبی آشنا هستید. برای انجام عملیات‌هایتان به راحتی می‌توانید سفته تهیه کنید. حتما عبارت سفته موجود است بر روی دکه‌های روزنامه فروشی به چشمتان خورده است. این یعنی این که می‌توانید آن را از همه جا خریداری کنید. این که بتوانید سفته را از همه جا خریداری کنید، به منزله نامعتبر بودن آن نیست، چون بانک ملی و ماده ۳۰۷ قانون اساسی آن را تضمین می‌کنند.

در سفته نیز مبلغی را بر روی آن می‌نویسید، برای مثال به صاحب‌کار خود می‌دهید تا با این کار، صاحب‌کارتان از شما ضمانتی در قبال انجام وظیفه مطلوب، داشته باشد. با این کار دیگر نمی‌توانید از زیر کار در بروید و کم کاری کنید.

شباهت چک و سفته

 • چک و سفته وسیله‌ای آسان، راحت و مناسب برای پرداخت هزینه کسب و کار و اعتبار به شمار می‌رود.
 • چک و سفته را اگر دو، سه، یا هر چند نفر امضا نمایند، همه به طور تضامنی مسئول اجرا تعهد هستند.

۳ تفاوت چک و سفته

 • چک به دلیل وجود نام بانک بر روی آن از اعتبار تجاری بیشتری برخوردار است، اما سفته کاغذی است که از همه جا می‌توان تهیه نمود.
 • برگشت خوردن چک سریع‌تر و مقرون به صرفه‌تر است. در برگشت خوردن چک بانک واسط است اما برای سفته، دادگاه. در مورد مقرون به صرفه بودن، این گونه است که برای سفته باید ۲ درصد از مبلغ برگشت خورده، خسارت پرداخت کنید که این مبلغ برای چک بسیار ناچیز است.
 • بر روی چک نام یک تاریخ به چشم می‌خورد، اما بر روی سفته دو تاریخ صدور و پرداخت دیده می‌شود.
سفته

سفته

برات

برات یک عمل حقوقی در عرصه‌ فعالیت‌های تجاری است که مستلزم انجام چند عمل است. وقتی چنین سندی در زمینه‌های تجاری استفاده می‌شود، باید توسط شخصی صادر شود که به آن برات‌دهنده(الف) می‌گویند. به طور کلی برات نوعی حواله است که در هنگام استفاده از آن، شما به صورت غیر مستقیم در این عملیات حضور دارید به این صورت که شخص الف سند را برای شخص ب صادر می‌کند و شخص ب آن را قبول می‌نماید و این شخص ب سند برات را به شخص ج که همان طلبکار است می‌دهد. سند برات شامل مقرراتی است که باید رعایت شود.

چرا سر و کله برات پیدا شد؟ 

برات به این دلیل ایجاد شد که متقاضی بتواند طلب خود را بگیرد. در گذشته، اگر تاریخ گرفتن طلبتان فرا نرسیده بود، می‌توانستید به شخصی وکالت بدهید تا به صورت نسیه این کار را برایتان انجام دهد.

برای جلوگیری از خطرات احتمالی در سفر هم از برات استفاده می‌شد. در نظر بگیرید، پولتان را به دوستتان می‌دهید و او وظیفه دارد با استفاده از برات، پول را به شخصی که در مقصد سفر ملاقات خواهید کرد، بدهد. به این صورت سه نفر در این عملیات وجود دارند.

۲ تفاوت بین برات، چک و سفته

 • در سفته و چک دو نفر حضور دارند، اما در برات شخص ثالثی هم حضور دارد.
 • سفته و برات می‌توانند مدت‌دار باشند اما چک به این صورت نیست.

۵ شباهت برات، چک و سفته

 • تا زمانی که به اجرا گذاشته نشوند، نمی‌توان از آن‌ها استفاده کرد.
 • هر سه حکم پول نقد را دارند و مبلغ روی آن‌ها باید به طور کامل پرداخت شود.
 • با داشتن هر یک از این سه مورد طلب کار محسوب می‌شوید و می‌توانید حق خود را بگیرید.
 • مدت زمان استفاده از آن‌ها بسیار کوتاه است.
 • برای هر سه مورد نیازمند تمبر مالیاتی هستید.

نکته:

لازم به تذکر اساسی است که بهره‌مندی از مزایا فوق در گرو رعایت مقرارت قانون تجارت و سایر قوانین مربوط به اسناد تجاری می‌باشد و چنانچه تکلیفی که در قوانین مربوطه آمده در مرحله صدور اسناد، اعتراض به عدم تاییدیه آن و اقامه دعوا رعایت نشود، این اسناد صرفا سندی عادی محسوب خواهند شد و از هیچ یک از مزایا قانونی یک سند تجاری بهره‌مند نخواهند بود.

نتیجه‌گیری

حالا که با هر کدام از این اسناد تجاری آشنا شدید، می‌توانید به راحتی با بهره‌گیری از برات، چک و سفته امور مالیاتی خود را بدون نگرانی از تبادل حجم زیاد پول انجام دهید.