انتقال ارز به ایران و روش های دریافت مبلغ کالای صادراتی باتوجه به تحریم ها

انتقال ارز به ایران همیشه برای تاجران ایرانی مهم بوده و هست و به همین دلیل امروز می‌خوام که در رابطه با دغدغه ای که شما صادرکنندگان دارید و اون اینه که ما چطور باید پولمون رو از خریدار بگیریم درحالی که بانک‌های ما تحریم هستند.

یکی از اون راه ها در صادرات و تجارت موفق، استفاده از صرافی ها برای انتقال ارز هستش. امروز باهم چند کلمه‌ای در رابطه با این مسئله صحبت می‌کنیم و اینکه چطور باید از یک صرافی کمک بگیریم.

خب دوستان برای انتقال ارز به ایران اول یک صرافی مورد اعتماد پیدا می‌کنید. امکان داره که بپرسید خوب ما صرافی معتمد از کجا پیدا کنیم؟ من که تا به حال از این کارها انجام ندادم. خیلی راحت به وب سایت بانک مرکزی میرید و اونجا دسترسی به این صرافی ها راحته و شما می تونید اونها رو پیدا کنید. وبسایت بانک مرکزی www.cbi.ir  هستش. پس یک صراف مورد اعتماد پیدا می کنید و بصورت کتبی درخواست یک حساب خارجی مورد اعتماد می کنید که شما به عنوان شیپر میخواید که از اون استفاده کنید. به عنوان یک صادر کننده می خواید از اون حساب استفاده کنید. پس فراموش نکنید که به صورت کتبی از اون صراف درخواست یک حساب خارجی می کنید که مورد اعتماد باشه.

خوب اینجا یک سوالی پیش میاد که صرافی دقیقا قراره برامون چیکار کنه؟ خب جواب اینه که صرافی بهمون یک حساب خارجی معرفی می کنه تا بتونیم پولمون رو از خریدار بگیریم و از دست تحریم ها خلاص بشیم. دوم اینکه امور مربوط به رفع تعهد ارزی در داخل کشور رو برامون انجام میده تا مشکلی هم در این باره برامون پیش نیاد. بعدش هم ما هر سوالی که داشتیم میتونیم با این صراف ها در میون بذاریم و اونها مطمئنا به خوبی ما رو راهنمایی خواهند کرد.

اما در انتقال ارز به ایران ، حسابی که صرافی بهتون معرفی می کنه اصلا متعلق به فرد ایرانی نباید باشه. ایرانی شهروند کشورهای خارجی هم نباید باشه. خارجی های متولد ایران هم نباید باشند. این ها رو خوب دقت کنید. هیچکدوم از این هایی که اعلام کردم نباید باشه.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره رایگان کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

خب الان فرض می کنیم که صراف یک حسابی رو به شما معرفی می کنه خب بعدش چی؟ حالا باید حتما کتبا بهتون اعلام بشه. خوب دقت کنید این حساب باید کتبا بهتون اعلام بشه و تلفنی هیچ چیزی رو قبول نکنید. بعد یک کپی از پاسپورت صاحب حساب دریافت کنید تا مطمئن بشید صاحب حساب غیر ایرانی و متولد یک کشور دیگه است. حتما صراف باید اعلام کنه که وضعیت حساب رو چطور میشه چک کرد. یعنی اگه خریدار گفت پول رو ریختم برو ببین ما چطور باید این مورد رو استعلام بگیریم .

 علاوه بر این شما از صرافی درخواست کنید که حسابی رو به شما معرفی کنه، که بشه هر روز وضعیتش رو به شما اعلام کنند و اگر به صاحب حسابی که معرفی شده دسترسی نداشتیم چه راه کاری وجود داره که بتونیم وضعیت رو مدیریت کنیم . باید یادتون باشه که تمام این موارد باید کتبا از صراف پرسیده بشه و صرافی هم حتما باید به صورت کتبی پاسخ بده.

خب حالا فرض می کنیم که شما یک صادراتی انجام دادید و خریدار هم میگه من پول رو واریز کردم شما به محض اینکه این  پیام رو دریافت می کنید از طرف خریدار ازش درخواست می کنید که کپی سوئیفت یا به اصطلاح MT103رو بهتون بده. بعد این تصویر رو برای صراف می فرستید و میخواید تا صحت این رو اعلام کنه و چک کنه که ببینه آیا این پول واریز شده یا نه. بعدش وقتی از واریز وجه اطمینان حاصل کردید، یعنی صرافی به شما گفت بله درسته پول واریز شده اون موقع شما می تونید ارسال کالا رو شروع کنید. اسناد حمل رو هم برای خریدار بفرستید.

بعد از این کار شما می تونید برید به همون صرافی و اون ها با کسر یک کارمزد پول صادرات شما رو در اون شعبه به شما پرداخت خواهند کرد.

خب دوستان این چند نکته بسیار مهمی بود که من دوست داشتم باهاتون درمیان بذارم. امیدوارم که بتونید انشاالله به نحو احسن از اون استفاده کنید و در مسیر صادراتتون مشکلی پیش نیاد. 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه صادرات محصولات مختلف ایران، از مشاوره رایگان کارشناسان استفاده کنید:

مشاوره رایگان با کارشناسان صادرات

برای مشاوره رایگان سرمایه گذاری ، مهاجرت یا سفر به این کشور کافیست فرم زیر را تکمیل کنید:
  • هر آنچه فکر میکنید بهتر است در مورد خودتان و هدفی که برای این موضوع دارید به ما بفرمایید
  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

One thought on “انتقال ارز به ایران و روش های دریافت مبلغ کالای صادراتی باتوجه به تحریم ها

  1. علیرضا :

    برای بازگشت پول به ایران حتما لازمه که شرکت باشیم یا شخص حقیقی هم میتونه ارز صادراتی خودش را به ایران برگردونه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *