ارتقا محتوا و ۹ تکنیک موثر در آن

محتوا منحصربه‌فرد با ارزش افزوده می‌تواند به بهبود رتبه سایت شما در گوگل کمک کند. اما ارتقا محتوا می‌تواند چیزی بیش از گوگل را ارضا کند. مثلا تجربه کاربر را بهبود می‌بخشد، اعتماد شما را افزایش می‌دهد، وفاداری مشتری را افزایش می‌دهد، و آگاهی از نام تجاری پایدار را ایجاد می‌کند.

حتی اگر تبلیغ درستی نشود، بهترین مطالب، موفق نخواهند بود. به همین دلیل ما در این مقاله راهنمایی‌های ملموسی ارائه می‌دهیم تا به شما کمک کنیم که محتوا خود را در بهترین حالت ترویج کنید.

در راهنما مبتدی ما، سه اصل برای ارتقا محتوا ذکر کردیم. بیایید آنها را خلاصه کنیم:

گروه‌های هدف خود را تعیین کرده و آن‌ها را تقسیم کنید: برای ارتقا محتوا موثر، شما باید گروه‌های هدف خود را جدا کنید. در غیر اینصورت ممکن است محتوا را به کانال اشتباهی منتقل کنید.

محتوا خود را با نیازهای گروه هدف خود منطبق کنید: به خاطر داشته باشید که محتوا شما برای مشتریان است پس سعی کنید محتوا خود را با نیازهای کاربر مطابقت دهید و نکات مهم موتورهای جستجو را نیز رعایت کنید.

محتوا خود را برای کانال مربوطه بهینه سازی کنید: کاربران پس از خواندن یک مقاله دیگر، به نوعی به محتوایی پاسخ می‌دهند که در شبکه‌های اجتماعی یا به عنوان یک توصیه آن‌ها را ببینند.

حالا بیایید به نکات زیر برای ارتقا محتوا عمل کنیم:

۱. مطالب خود را در خبرنامه خود منتشر کنید.

اگر شما بطور منظم یک خبرنامه شرکتی ارسال کنید، این کانال برای تبلیغ محتوا شما ایده‌آل است. زیرا مشتریان یا کاربران با اشتراک خود در خبرنامه، علاقه خود را به محتوا شما نشان داده‌اند. بنابراین تمایل به خواندن در اینگونه کاربران، بیشتر از کاربران جدید است.

یکی دیگر از مزیت‌ها این است که با تجزیه و تحلیل میزان بازده خبرنامه، می‌توانید تعیین کنید که کدام موضوع بیشتر قابل کلیک است. با استفاده از نقشه‌های گرم، می‌توانید تجزیه و تحلیل کنید که یک خبرنامه باعث جلب توجه بیشتر به کدام موضوعات شده است. اگر قبلا گروه‌های هدف خود را تقسیم کرده‌اید، اکنون می‌توانید گروه‌های کاربری فردی را با محتوا خود در اختیار داشته باشید.

شما نباید تمام قطعه محتوا را در خبرنامه قرار دهید، بلکه آن را برنزه کنید. مثلا:

 • محتوا خود را خلاصه کنید.
 • از یک تیتر جذاب برای تیزر خود استفاده کنید. (این البته می‌تواند عنوان اصلی مقاله باشد)
 • فراخوانی برای اقدام(call-to-action) را اضافه کنید. مردم اغلب تنبل هستند و برای انجام هر کاری، باید تشویق شوند. مثلا در پایان تیزر، فوریتی را به کار بیاندازید، مانند “Read More” یا “بیشتر بخوانید” و یا “ادامه مطلب”.

این نوع ارتقا محتوا مناسب چه کسی است؟

این نوع ارتقا محتوا مناسب برای همه افرادی است که در بازاریابی محتوا فعالیت دارند و قبلا خبرنامه خود را به یک گروه ثابت دریافت‌کنندگان ارسال می‌کنند. فقط کمی تلاش لازم است، زیرا طرح و فرم خبرنامه در حال حاضر توسعه یافته است.

اما آیاحتما باید محتوا خود را از طریق خبرنامه‌های شرکت‌های دیگر ارتقا دهم؟
در این مورد، همیشه باید از خودتان بپرسید که آیا واقعا این ارزش افزوده، کاربران دیگر را از یک خبرنامه به محتوا شما هدایت می‌کند یا خیر. برای پی بردن به این موضوع می‌توانید از نرخ CTR و بانس ریت استفاده کنید.

۲. قطعه‌های سفارشی برای رسانه‌های اجتماعی ایجاد کنید.

چه اتفاقی می‌افتد اگر محتوا شما در رسانه‌های اجتماعی مانند فیس بوک یا توییتر به اشتراک گذاشته شود؟ شبکه اجتماعی یک پیش نمایش از محتوا شما ایجاد می‌کند. این می‌تواند در مورد واکنش‌های ارسالی توسط کاربران، به شما کمک کند.

با استفاده از فیس بوک، Open Graph و توییتر کارت، می‌توانید هنگامی که محتوا شما در رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشته می‌شود، پیش نمایش را تعیین کنید. این‌ها نشانه یا پروتکل‌هایی هستند که شما می‌توانید در URL خود وارد کنید.

اگر مقالات خود را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارید، باید موارد زیر را انجام دهید:

 • بدون توجه به عنوان پست خود، ببینید کدام عنوان بیشترین کلیک را ایجاد می‌کند.
 • در تولید محتوا خود، خلاصه‌نویسی کنید.
 • در مقاله خود، برای نشان دادن بخش‌های قابل توجه، از نقل قول استفاده کنید.
 • از اعداد و آمار چشمگیر در مقاله خود استفاده کنید.
 • از تصاویر واضح استفاده کنید که کاربران را برای کلیک و به اشتراک گذاشتن پست تشویق می‌کند.
توییتر کارت

توییتر کارت

این نوع ارتقا محتوا مناسب چه کسی است؟

ضمیمه کردن پروتکل فیس بوک، Open Graph یا کارت توییتر همیشه مفید است. زمانی که مقالات شما به اشتراک گذاشته شود، می‌توانید کنترل کنید که آیا اطلاعات به صورت خودکار توسط شبکه پر می‌شود یا خیر.

۳. منابع خود را در رسانه‌های اجتماعی ارجاع دهید.

اگر شما قبلا از توییتر، برای نمایش مشخصات عمومی یا از فیس بوک، برای ترویج محتوا خود استفاده می‌کردید، حالا می‌توانید از آن برای دستیابی بیشتر و بهتر کاربران به محتوا خود کمک بگیرید. اگر از منابع خاصی در محتوا استفاده کرده‌اید، می‌توانید به طور مستقیم آن‌ها را در پست‌های رسانه‌های اجتماعی خود بنویسید و به پروفایل آن‌ها پیوند دهید. این کار آن‌ها را از محتوا شما آگاه می‌کند و ممکن است محتوا شما را پاسخ دهند یا بارگذاری نمایند. ضمنا این کار به کاربران، حس قابل اعتماد بودن را انتقال می‌دهد.

این نوع ارتقا محتوا مناسب چه کسی است؟

اگر قبلا محتوا را در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی ترویج داده باشید، نیازی به تلاش بیشتر برای ارجاع منابع خود نخواهید داشت.

۴. از سرویس‌هایی مانند Slideshare برای اسلایدها استفاده کنید.

همچنین می‌توانید از سخنرانی‌ها یا رویدادها، که قبلا آن‌ها را ایجاد کرده‌اید، برای ارتقا محتوا استفاده کنید. به عنوان مثال، شما می‌توانید ارائه خود را در سرویس Slideshare که زیر مجموعه لینکدین است، آپلود کنید تا دسترسی محتوا را افزایش دهید. ضمن اینکه با این کار شانس خوبی هم برای کلیک کاربران بر روی لینک‌های سایت شما خواهید داشت.

سرویس Slideshare

سرویس Slideshare

پس باید:

 • از سخنرانی‌های جذاب برای ارائه‌های خود استفاده کنید.
 • از کلمات کلیدی مهم استفاده کنید.

Slideshare نه تنها می‌تواند در ارائه سخنرانی‌ها در یک عرشه کمک کند، بلکه PDF یا فیلم‌ها را هم می‌توان از طریق این پلتفرم تبلیغ کرد.

۵. مطالب جدید را درون سایت خود پیوند دهید.

پیوند مطالب، در درون سایت هم می‌تواند به ارتقا محتوا کمک کند، به عنوان مثال می‌توانید به صفحه اصلی وب‌سایت خود پیوند دهید. همچنین می‌توانید از یک ابزار تجزیه و تحلیل وب مانند Google Analytics استفاده کنید تا ببینید کدام لینک‌ها بازدیدکننده بیشتری داشته‌اند. این کار باید حداکثر در یک محدوده سه ماهه انجام شود تا زمانی که مطمئن شوید بیشترین اطلاعات را دریافت می‌کنید.

 • در محتواهای پرقدرتی که بیشترین بازدید را دارند، پیوندهایی را قرار دهید تا به رشد محتواهای دیگر کمک کند. به این ترتیب، از یک طرف بازدید محتواهای جدید را توسط لینک‌های داخلی تقویت می‌کنید و از طرفی دیگر ترافیک داخل سایت را افزایش می‌دهید.
 • از یک فراخوانی اقدام(call-to-action) مناسب به عنوان متن ارجاع‌دهنده برای افزایش احتمال کلیک کاربران استفاده کنید.
 • بسیاری از سیستم‌های مدیریت محتوا نیز عملکرد “مقالات مرتبط” یا “مقالات مشابه” را ارائه می دهند. البته، این تابع نیز برای ارتقا محتوا در وب سایت شما مفید است.

این نوع ارتقا محتوا مناسب چه کسی است؟

این نوع از ارتقا محتوا داخلی برای تمامی وبسایت‌های بزرگ یا کوچک مناسب است. اگر شما در حال حاضر وبلاگ یا بخش اخبار را در وب‌سایت خود داشته باشید، کارتان برای پیوند دادن به مقالات جدید، ساده‌تر هم می‌شود.

۶. از اینستاگرام برای تبلیغ و ارتقا محتوا خود استفاده کنید.

اینستاگرام یک شبکه اجتماعی است که به طور عمده در تولید محتوا بصری متمرکز است. اما راه‌هایی هم وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای تبلیغ محتوا نوشتاری استفاده کنید. اگر نمیدانید که چطور باید برای اینستاگرام خود تولید محتوا کنید، می‌توانید به مطلب تولید محتوا اینستاگرام رفته و در این زمینه خود را تقویت کنید.

 • پیوندهایی با لینک در زیست شناسی خود را به آخرین مطالب.
 • تصاویر مقالات خود را در اینستاگرام منتشر کنید و از آن‌ها به مطالب موجود در وب‌سایت، پیوند دهید.
 • همچنین منابع خود را در اینستاگرام ذکر کنید و آن‌ها را مستقیما داخل پست قرار دهید. این کار باعث افزایش شانس مقاله شما برای اشتراک گذاری توسط اینستاگرام می‌شود.

این نوع ارتقا محتوا مناسب چه کسی است؟

حتی اگر اینستاگرام عمدتا یک شبکه تصویری باشد، پوسترهای موجود در آن می‌توانند تعداد زیادی از دنبال‌کنندگان را جذب کنند. دنبال‌کنندگان فعال، پیش نیاز مهمی برای موفقیت تبلیغ محتوا شما در اینستاگرام هستند. اگر شما کانال مناسب خود را ندارید و یا به کانال‌های باکیفیت و پرقدرت دسترسی ندارید، این گزینه برای شما مناسب‌تر است.

ارتقا محتوا با اینستاگرام

ارتقا محتوا با اینستاگرام

۷. برای ارتقا محتوا جدید خود تبلیغ کنید.

برای بهینه‌سازی در توزیع محتوا و محبوبیت بیشتر مطالب خود، می‌توانید برای آن‌ها تبلیغ کنید. اگر بخواهید این روش موفقیت آمیز باشد، باید دقیقا مطابق با اهداف کاربر پیش بروید.

به عنوان مثال، برای ارتقا محتوا هدفمند، می‌توانید از شبکه های تبلیغاتی مانند Google Display یا سرویس‌هایی نظیر Outbrain یا Taboola استفاده کنید که در بازاریابی محتوا در سیستم عامل‌های مختلف متخصص هستند.

همچنین شما می‌توانید برای ارتقا محتوا خود از پست‌های حمایت شده در فیس بوک استفاده کنید. اما همیشه نیم نگاهی به نسبت هزینه و سود دریافتی داشته باشید.

این نوع ارتقا محتوا مناسب چه کسی است؟

اگر محتوا شما امکان این را دارد که به طور خاصی تولید شود(به عنوان مثال، یک صفحه اصلی کلاسیک)، می‌تواند ارزش تبلیغ داشته باشد. زیرا پس از انجام تبلیغ، به راحتی می‌توانید هزینه‌ها و مزایا را تعیین کرده و مقدار آن‌ها را تغییر دهید. اگر بخواهید با محتوا خود از یک کمپین بازاریابی حمایت کنید، انجام تبلیغات می‌تواند مفید باشد. در نهایت، می‌توان گفت که در صورت داشتن بودجه مناسب، قرار دادن تبلیغ برای محتوا بسیار ارزشمند است.

۸. از بازاریابی(Retargeting) استفاده کنید.

ارتقا محتوا می‌تواند به خوبی در کمپین‌های بازاریابی، ادغام شود. اگر یک کاربر وب‌سایت شما در حال حاضر علاقه‌مند به محتوا خاصی در سایت شماست، احتمال زیادی وجود دارد که به اطلاعات و محتواهای اضافی نیز علاقه‌مند باشند.

برای مثال، می‌توانید شروع به بازاریابی با سرویس گوگل ادز کنید. برای انجام این کار، حساب Google Analytics شما باید با گوگل ادز مرتبط باشد. سپس می‌توانید لیست تبلیغ‌ها را در آگهی‌های متنی یا تصویری مورد استفاده قرار دهید که همگی به محتوا جدید شما اشاره دارد.

ارتقا محتوا توسط گوگل ادز

ارتقا محتوا توسط گوگل ادز

این نوع ارتقا محتوا مناسب چه کسی است؟

اگر شما قبلا در گوگل ادز تبلیغ داشته‌اید و از Google Analytics استفاده کرده‌اید، بازاریابی مجدد با گوگل ادز یک راه عالی برای بهینه‌سازی عملکرد محتوا است. یکی دیگر از مزیت‌ها، این است که شما می‌توانید عملکرد تبلیغ خود را به طور مستقیم بررسی کنید.

۹. یک لیست توزیع برای دریافت‌کنندگان محتوا خود ایجاد کنید.

بسته به موضوعات، بخش جدید محتوا شما می‌تواند برای گروه‌های مختلفی جالب باشد. برای مثال، ایجاد ارتباط با وبلاگ نویسان به منظور ارتقا محتوا می‌تواند جذاب باشد.

 • برای این کار، یک لیست توزیع ایجاد کنید. برای تهیه این لیست توزیع، می‌توانید از یک لیست اکسل ساده استفاده کنید.
 • نام و اطلاعات تماس را وارد کنید.
 • همچنین موضوعی را که در لیست قرار داده‌اید اضافه کنید.
 • همیشه گیرندگان را بصورت شخصی بنویسید. ضمنا از امکانات آنالوگ هم استفاده کرده و از طریق تلفن تماس بگیرید. هرچه قدر تماس‌های بهتری با مطبوعات، وبلاگ نویسان و نفوذگران برقرار کنید، فرصت‌های بیشتری را برای ارتقا محتوا در اختیار خواهید داشت.

این نوع ارتقا محتوا مناسب چه کسی است؟

اگر اطلاعاتی دارید که واقعا می‌تواند به عنوان منافع عمومی شناخته شود، مثلا آماری از صنعت شما، یک محصول جدید و یا یک ایده راه‌اندازی جدید، تهیه لیست توزیع می‌تواند برای ارتقا محتوا شما بسیار مناسب باشد. با این حال، توجه داشته باشید که کار مطبوعات و روابط عمومی زمان زیادی را صرف می‌کند و فقط نوشتن و ارسال یک ایمیل کوتاه به گیرنده کافی نیست. زیرا اغلب افراد، هر روز این نوع ایمیل‌ها را دریافت می‌کنند.

نتیجه:

کسانی که محتوا را با ارزش افزوده برای مشتریان، چشم‌اندازها و گروه هدفشان تولید می‌کنند نیز باید اطمینان حاصل کنند که این محتوا مطابق با ارزش افزوده مدنظر، ارتقا یابد. راه‌های مختلفی برای تبلیغ محتوا وجود دارد. شما همیشه به بودجه زیادی نیاز ندارید. بلکه می‌توانید از تمام روش‌های بازاریابی محتوا که در این مقاله با آن‌ها آشنا شدید، استفاده کرده و در حیطه کاری خودتان به موفقیت‌های چشمگیری برسید.