ارتباط شگفت انگیز موسیقی و گیاهان

از گذشته تاکنون، همواره پزشکان معتقد بودند که موسیقی و گیاهان با یکدیگر ارتباط تنگاتنگی داشته‌اند. همچنین برای درمان بسیاری از بیماری‌ها نیز، موسیقی‌های خاصی توصیه می‌شد. به طور مثال همواره در معابد و آتشکده‌های یونان قدیم، ایران باستان، مصر باستان، هندی‌ها و سرخپوستان آمریکا، موسیقی‌هایی پخش می‌شد که مردم می‌توانستند برای درمان بسیاری از بیماری‌های خود به آنجا بروند.
دانشمندان امروزه نیز، پی برده‌اند که امواج صدا دارای انرژی‌ای هستند که می‌تواند بر بیماری‌های روانی تاثیر به سزایی داشته باشد.
اما گیاهان چگونه از موسیقی تاثیر می‌گیرند؟ آیا موسیقی بر رشد گیاهان تاثیر مثبت دارد یا منفی؟ چه نوع موسیقی برای گیاهان مفید خواهد بود؟

جواب تمام این سوالات را در این مقاله کسب خواهید کرد.

موسیقی چیست؟

قبل از هر چیز، بهتر است درک علمی بیشتری از موسیقی داشته باشیم تا بتوانیم ارتباط موسیقی و گیاهان را بهتر متوجه شویم. موسیقی، ترکیبی از امواج صدا است که این امواج در کنار هم می‌تواند در نوع خود بسیار خارق‌العاده باشد. امواج صدا در محیط حرکت کرده تا به گوش یک شنونده برسد.

این صداها بسته به بسامد و طول موج، می‌تواند متفاوت باشد. در نهایت اگر این صداها با نظم معینی در کنار هم قرار گیرند موسیقی را تشکیل می‌دهند. منشا این موسیقی می‌تواند هر چیزی باشد. از رادیو و گیتار گرفته تا حنجره انسان، همگی می‌توانند موسیقی تولید کنند.

منظور از رشد گیاهان چیست؟

رشد، ترکیبی از فرآیندهای گوناگون است که باعث پیشرفت یک موجود زنده اعم از انسان، حیوانات و گیاهان می‌شود. این پیشرفت عمدتا در ظاهر موجودات مشاهده می‌شود. در اغلب گیاهان، هر چه تعداد و اندازه برگ‌ها و ساقه‌ها افزایش یابد، نتیجه می‌گیریم که گیاه از رشد بیشتری برخوردار است.
عواملی همچون دما، آب، رطوبت، ژن، کیفیت خاک، نور و همچنین موسیقی می‌توانند در رشد گیاهان موثر باشند.

تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان

بسیاری بر این باورند، که واکنش گیاهان را در برابر موسیقی دریافت کرده‌اند. اما افرادی نیز وجود دارند که معتقدند، گیاهان دارای سیستم عصبی نبوده و قادر به درک موسیقی نیستند. پاسخ مناسب برای این گونه افراد این است که هر موجود زنده‌ای قابلیت درک پیرامون خود را دارا است.
از طرفی هر چیزی که در حال رشد باشد، موجود زنده به حساب می‌آید. بنابراین قطعا ارتباط بین موسیقی و گیاهان وجود دارد.
دانشمندان نیز طبق تحقیقات گوناگون به حقیقت این موضوع پی برده‌اند. به طوری که اگر دو گیاه مشابه را در شرایط یکسان نگهداری کنید و فقط برای یکی از آن‌ها موسیقی مناسب پخش کنید، متوجه تفاوت رشد این دو گیاه خواهید شد.

تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان

تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان

آیا گیاهان احساس دارند؟

نظرات متفاوتی در رابطه با احساس گیاهان وجود دارند. اما طبق تحقیقات دانشمندان می‌توان به این نتیجه رسید که انسان و گیاهان با یکدیگر ارتباط مستقیمی دارند. هرگاه احساس خستگی یا بیماری داشته باشید و در معرض گیاهان قرار بگیرید، انرژی خارق‌العاده‌ای از آن گیاه و به خصوص گل‌ها دریافت خواهید کرد.

این حجم از انرژی که از گل دریافت می‌کنیم باعث پژمرده شدن آن می‌شود. پس گیاهان قطعا دارای احساس هستند که می‌توانند احساس خود را به انسان منتقل کنند. بنابراین می‌توان گفت، موسیقی و گیاهان همراه یکدیگر، به عنوان مکمل احساسات انسان به شمار می‌روند.

گیاهان، آهنگسازان ماهر محیط زیست

تقریبا تمام جهان دارای آهنگ خاصی است که طبق آن در حال جلو رفتن است. در سال ۱۳۶۶، یک دانشمند ژاپنی آزمایشاتی در راستا ارتباط موسیقی و گیاهان انجام داد و قصد داشت الگو سلول‌های زنده را به نت‌های موسیقی تبدیل کند. او معتقد بود شنیدن کدهای ژنی بسیار لذت‌بخش‌تر از دیدن آن‌ها خواهد بود.

فقط باید ابزاری ساخت، یا کاری کرد تا این صداها برای گوش انسان شنوا باشند. در این میان، او دریافت، علاوه بر اینکه ژن‌ها عامل اصلی حیات هستند، بلکه نظم موجود در آن‌ها دارای آهنگ خاصی است که در محدوده شنوایی انسان قرار ندارد.
حیرت‌انگیزتر از همه، به این موضوع پی برد که این نت‌ها اتفاقی نیستند و هر ژن همانند یک آهنگساز معروف، موسیقی منحصر بفرد خود را می‌سازد. مثلا سلول‌های سرطانی، آهنگ‌های افسرده‌ای داشتند اما، ژنی که چشم‌ها را شفاف می‌کرد موسیقی شاد و بانشاطی حاصل می‌نمود.

گیاهان، آهنگسازان ماهر محیط زیست

گیاهان، آهنگسازان ماهر محیط زیست

علاوه بر این موسیقی‌ها، دانشمندان امروزه به دنبال ساخت و یا درک موسیقی کیهانی هستند. اگر بخواهیم توضیح ساده‌ای از موسیقی کیهانی داشته باشیم، می توانیم به نظریه ریسمان انیشتین بپردازیم. طبق این نظریه هر چیزی در جهان در حال ارتعاش است و هر ارتعاشی می‌تواند صدایی از خود ساطع کند.
این ارتعاش می‌تواند در اندازه‌های مختلف، از تارهای گیتار گرفته تا الگوهای موجود در ژن‌ها، و یا حتی می‌تواند در سطح بسیار کوچک‌تری مثل اتم‌ها و ریسمان‌های موجود در ساختار اتم‌ها باشد.
بر این اساس می‌توان گفت، گیاهان نیز موسیقی را درک می‌کنند و می‌توانند موسیقی تولید کرده و حتی موسیقی گوش دهند و به طور کلی ارتباط دوطرفه‌ای میان موسیقی و گیاهان وجود دارد.

ژانرهای موسیقی و گیاهان

شاید برای شما سوال پیش آمده باشد که منظور از موسیقی مناسب برای گیاهان چیست؟ آیا ژانر موسیقی می‌تواند در گیاهان تاثیرات متفاوتی به همراه داشته باشد؟ در جواب باید بگوییم قطعا درست است. گفتیم که گیاهان دارای احساس هستند، پس یقینا حس مثبت را از حس منفی تشخیص می‌دهند.
گاهی انتخاب نامناسب موسیقی می‌تواند در رشد گیاه، اثر مخرب داشته باشد. موسیقی کلاسیک و موسیقی جاز، بسیار تاثیر مثبتی در رشد گیاهان دارند. از طرفی، موسیقی راک و پاپ به شدت برای گیاهان مخرب هستند. به طور مثال در یک آزمایش مشخص شد، گیاهی که در معرض موسیقی راک قرار داشت خشکیده شد و گیاه دیگری که در شرایط یکسان بود، با موسیقی کلاسیک رشد بسیار خوبی داشت.
البته در نظر داشته باشید که گیاهان گوناگون، موسیقی‌های متفاوتی را پسند می‌کنند.

ژانرهای موسیقی و گیاهان

ژانرهای موسیقی و گیاهان

نتیجه گیری

بر خلاف اعتقاد بسیاری، گیاهان دارای احساس هستند و محیط پیرامون آن‌ها می‌تواند تاثیر مستقیمی بر روی آنها بگذارد. به ویژه ارتباط موسیقی و گیاهان دارای اهمیت ویژه‌تری است. با موسیقی می‌توان رشد گیاهان را بهبود بخشید، به شرطی که انتخاب درستی داشته باشیم.
توصیه ما این است که ارتباط موسیقی و گیاهان را جدی بگیرید و از آن غافل نشوید. بد نیست خودتان در خانه، موسیقی‌های مختلف را برای گیاهان خود پخش کنید تا تاثیرش را به چشم خودتان ببینید.

 

خوشحال می‌شویم تا نظرات شما را در بخش دیدگاه مشاهده کنیم: